مبادله قرارداد مطالعات ارزیابی زیست محیطی با شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب

شنبه 13 دی 1399 4401 بازدید

کشور ایران با دارابودن منابع عظیم نفت و گاز در مقام دومین تولید کننده نفت اوپک نقش خود را در بازارهای جهانی حفظ کرده است. در سالهای اخیر استخراج و بهره‌برداری از مخازن نفت و گاز هیچگاه بدون اثرات جانبی اكولوژیكی صورت نگرفته و گاها اثرات زیست محیطی مخرب و جبران ناپذیری نیز بر محیط ایجاد شده است. فرآیندهای مربوطه می‌تواند آثار زیست محیطی گوناگونی درپی داشته باشد كه بسته به مرحله فرآیند، پیچیدگی و حجم پروژه، ماهیت و حساسیت محیط اطراف، میزان اثربخشی طرح و برنامه، روش‌های پیشگیری از آلودگی و تكنیك‌های كنترل و كاهش اثرات، می‌توانند متغیر باشند.

در همین راستا معاونت محیط زیست و توسعه پایدار در سال ۹۸ در قالب فرآیند مناقصه (روش QCBS) موفق به اخذ ۲ پروژه بزرگ در حیطه ارزیابی زیست محیطی در صنعت نفت شده است. عناوین این پروژه ها "انجام مطالعات ارزیابی اثرات زیست محیطی طرح نگهداشت و افزایش تولید مخازن شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در دو بخش مرکز و شمال خوزستان و استان های همجوار خوزستان" و با رقم مجموع ۲۶،۳۴۹،۶۶۳،۰۰۰ ریال می باشد. شایان ذکر است این دو پروژه در دسته بندی پروژه های ۱۰ فرمان امام و مگاپروژه های ملی مطرح می باشند. هدف اصلی از انجام مطالعات ارزيابي اثرات زيست محيطي حصول اطمينان از رعايت سياست ها و اهداف تعيين شده در برنامه ها و فعاليت هاي يک پروژه در راستاي ضوابط، معيارها، قوانين و مقررات زيست محيطي و در نهايت راهکاری برای تحقق مفهوم توسعة پايدار و يا به معنی ديگر سازگار کردن توسعه با ملاحظات زيست محيطی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی است.

ماهیت فعالیت ها در این پروژه ها استخراج نفت است که به دو بخش تحت الارض و سطح الارض تقسیم می شود. حفاری چاه های نفت، خطوط انتقال (نفت، گاز و ...)، جاده سازی و تاسیسات (نمک زدایی، شیرین سازی، ایستگاه های تقویت فشار و ...) عمده فعالیت های این پروژه را تشکیل می دهند. در پروژه مرکز و شمال خوزستان ۹ بسته (مخزن) و در استانهای همجوار ۱۰ بسته (مخزن) مورد بررسی قرار خواهد گرفت و در مجموع ۷ جلد کتابچه ارزیابی اثرات زیست محیطی تهیه خواهد شد. اسکوپ مطالعات در این پروژه ها بسیار بزرگ بوده (بیش از ۱۸۰ چاه حفاری و ۱۵۰ خط لوله نفت و ...) و با توجه به حساسیت های زیست محیطی استان های خوزستان و بوشهر، پیچیدگی های زیادی خواهد داشت.

معاونت محيط زيست و توسعه پایدار شرکت مهندسين مشاور مشانیر در نظر دارد انجام مطالعات ارزيابي اثرات زيست محيطي این دو طرح را بر اساس اصول توسعه پايدار و حفاظت از محيط زيست و با بهره گيری از قابليت‌ها و پتانسيل‌هاي مجموعه طی یکسال انجام و مجوزهای مربوطه را از محیط زیست اخذ نماید.

 

/ انتهای خبر /
Scroll to Top